Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Jitrocel

Jitrocel se řadí mezi nejhojnější a nejvyužívanější léčivé byliny. Roste i v České republice a velmi často se používá pro výrobu jitrocelového sirupu.

 

Jitrocel kopinatý je hojně rostoucí bylina, kterou najdete na každé louce. Najdete ho i v mezích, pastvinách, rumištích a podél cest. Dorůstá výšky zhruba 20 cm, má podlouhlé listy a výrazně tyčící se květ, který vypadá jako drobná šedozelená šiška porostlá fialovobílými chloupky. Jitrocel se používá na přípravu čaje, oblíbeného jitrocelového sirupu, dá se však použít i do salátů. V minulosti se listy jitrocele používaly místo tabáku.

Jitrocel se řadí mezi významné léčivé byliny, které se v přírodním léčitelství využívají už po staletí. Dle Evropské unie má dokonce schváleno mnoho pozitivních zdravotních účinků - představuje přírodní antioxidant, přispívá k normální funkci střevního traktu a povzbuzuje mikrobiální rovnováhu v těle. Podporuje klouby, játra a imunitní systém. Jedná se o bylinu, která si rozhodně zasluhuje velkou pozornost.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení