Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Antioxidant

Antioxidant6Antioxidanty jsou látky, které v těle fungují jako ochranný mechanismus. Neutralizují škodlivé volné radikály, což jsou nestabilní molekuly, které mohou ohrozit buňky, proteiny, DNA a další důležité složky těla. To v některých případech může vést až k různým zdravotním problémům včetně rozvoje chronických onemocnění, jako je například rakovina, srdeční onemocnění nebo diabetes.

Pokud se volných radikálů nahromadí v těle příliš mnoho, může dojít k takzvanému oxidačnímu stresu. Ten bývá podpořen i dalšími faktory, jako je například nedostatek fyzické aktivity, kouřením, nevhodnou stravou s vysokým obsahem cukru a tuku a také chronickým stresem. 

Proto je potřeba mít v těle dostatek antioxidantů, které správně chrání tělo, ale kromě toho mají i další zdravotní výhody. Posilují imunitní systém, udržují vitalitu, pomáhají bojovat proti stárnutí, snižují záněty a fungují i jako prevence proti určitým nemocem. 

Typy antioxidantů

Antioxidanty můžeme dělit na přírodní a syntetické. Ty přírodní se v nižších koncentracích přirozeně vyskytují ve vybraných potravinách, zatímco ty syntetické jsou uměle vytvořené. Obecně je dobré se snažit do těla dostávat antioxidanty z první skupiny, a tedy přírodní. Dle dosavadních výzkumů jsou ale i ty syntetické neškodné. 

Antioxidanty se využívají i v potravinářském průmyslu jako konzervanty. Přidávají se třeba do olejů, aby se zabránilo jejich žluknutí.

V jakých potravinách je nejvíce antioxidantů?

Antioxidanty jsou obsažené v ovoci, zelenině, různých nápojích, koření nebo i doplňcích stravy.

Antioxidant7Z ovoce nejvíce vynikají tmavé bobule, jako například borůvky, aronie, černý rybíz nebo acai berry. Antioxidanty jsou ale nabité i mochyně peruánské, hrozny, jahody i maliny. 

U mě na e-shopu seženete:

Co se týče zeleniny, tak spoustu antioxidantů má kapusta, špenát, artyčok nebo brokolice. Vyzkoušejte například bylinný čaj z artyčoku
Antioxidant2

Mezi koření a bylinky se silnými antioxidačními účinky se řadí česnek, kurkuma, oregano, skořice nebo třeba červený kajenský pepř.    

Pořiďte si například:

Silné antioxidanty jsou mimo jiné i vitamíny A, vitamíny C, vitamíny E a další.

Podívejte se na:

 


Pokud se chcete o rostlinách, speciálních termínech nebo o zemích a dalších pojmech souvisejících s Amazonií a etnomedicínou dozvědět více, hledejte je ve slovníku pojmů.