Karob peruánský

Peruánský karob známý také jako algarrobo svou chutí připomíná kakao. Neobsahuje kofein a je považovaný za náhradu čokolády. Roste na stromě jménem rohovník obecný.

 

Karob má mnoho pojmenování. Mimo algarrobo se mu říká také svatojánský chléb nebo chlebovník. Karob se získává ze stromu, který se nazývá rohovník obecný. Původ tohoto stromu není s jistotou známý, ale předpokládá se, že to je oblast blízkého východu nebo Středomoří. Strom rohovník dorůstá výšky 10 metrů, je tedy spíše nižší dřevinou. Jedná se o košatý strom s hustou korunou. Rohovník patří mezi bobovité rostliny a plodem jsou lusky zvané karob.

Plody rohovníku se používají v potravinářství, ale také ke krmení dobytka. Plody mají sladkou chuť, neobsahují kofein a používají se jako náhrada mouky nebo náhrada kakaa v dezertech. Má vůni podobnou datlím. Z karobu se může vyrábět také karobový sirup, v Chorvatsku z něho vyrábějí pálenku, používá se pro výrobu karobové gumy nebo peruánského karobu.

Zajímavostí je, že se v minulosti používal jako závaží hlavně ve Středomoří. Právě z hmotnosti jeho semen se odvodila jednotka hmotnosti, která se dodnes používá pro udání hmotnosti zlata a drahých kamenů. Váha i hmotnost semen je všude velmi podobná a jsou poměrně dobře dostupná v oblastech Středního moře. Z arabského pojmenování kharrub se postupně vyvinul český název karát. Pokud vás zajímá, kde se vzal název svatojánský chléb, vyplývá z toho, že se podle biblických překladů Jan Křtitel v Judské poušti živil právě karobem.

Prášek karob se vyrábí mletím suchých fazolových lusků tohoto stromu. Jeho vzácnější odrůda z Peru má chuť podobnou skořici a má exotický nádech. Karob neobsahuje mnoho tuku a nezpůsobuje alergie.