Lemon grass

Citronová tráva, lemongrass, hierba luisa, aloisie citronová… to všechno jsou názvy pro jednu asijskou rostlinu, která se využívá jako koření do pokrmů, ale také v etnomedicíně.

 

Lemongrass je pojmenování, které už u nás v Česku docela zdomácnělo. Stejně tak název citronová tráva. Tato rostlina se správně nazývá voňatka citronová a jedná se o druh houževnaté a silné trávy. Domovem lemongrass je jihovýchodní Asie, ale dnes se s oblibou pěstuje v Africe, Americe či Austrálii.

Citronová tráva je rostlina velmi statná a patří mezi vytrvalé byliny. Roste v mohutných trsech šedozelených dlouhých listů, které mohou dorůstat výšky až 150 cm. Rozmnožuje se vegetativním způsobem - oddělením trsu vznikne další rostlina. Velmi zřídka se množí semeny, protože tyto velmi často rostlina netvoří. Citronová tráva má výrazné citronové aroma, v čepelích listů se totiž nacházejí buňky se silicemi. Mimo krásnou vůni rostlina obsahuje flavonoidy, které působí jako antioxidanty.

Citronová tráva má mnoho využití. Je nedílnou součástí asijské kuchyně, dodává jídlu typickou chuť. Po vaření se většinou z pokrmů odstraňuje, protože je velmi tuhá a špatně stravitelná - slouží zkrátka často jako koření. Konzumovat se dají její cibulovité části. Najdete ji také v kosmetice - v parfémech, solích do koupele, sprchových gelech a dalších produktech. Využívá se také pro přípravu chutného čaje. Lemongrass se využívá i v přírodních repelentech a vonných tyčinkách, protože její aroma odpuzuje hmyz. Jak už jsme zmínili, své využití má i v etnické medicíně, ovšem její účinky zde nesmíme zmiňovat. V Jižní Americe z citronové trávy vyrábějí drink Inca Kola, který se považuje skoro jako národní nápoj.

Pokud byste si chtěli citronovou trávu vypěstovat i u vás doma, je to bohužel složité. Tráva by nepřečkala české zimy, proto je pěstování možné jen v přenosných květináčích a rostlina vyžaduje poměrně dost péče.