Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Lucuma

Lucuma je další z rostlin, které mají svůj domov v Jižní Americe. Tento strom sklízí úspěch hlavně pro své sladké plody, ale i dřevo. Využívá se také v přírodní medicíně.

 

Strom Lucuma - latinsky Pouteria lucuma, dorůstá výšky až 25 metrů. Roste v andských údolích severních zemí jižní Ameriky, jako je Bolívie, Ekvádor, Chile a Peru. Lucuma je stálezelený strom s jednoduchými elipsovitými listy. Co však na něm lidé shledávají jako nejzajímavější jsou jeho kulovité plody o průměru až 12 centimetrů, které skrývají semínko obklopené tmavě žlutou dužninou.  

Lucumu obdivovali už domorodí obyvatelé pobřežního Peru. Našla se keramika, na které byly plody tohoto stromu zobrazeny. Evropané se o tomto ovoci dozvěděli poprvé v Ekvádoru v roce 1531. Lucuma se úspěšně pěstuje také ve Vietnamu.

Strom patří mezi odolné rostliny, roste v nadmořské výšce okolo 3 000 m.n.m. Mimo sladké ovoce se využívá i jeho dřevo, které se používá na stavební účely. Ovoce je velmi sladké, má moučnou a suchou strikturu. Používá se jako příchuť do džusů, mléčných koktejlů a hlavně zmrzliny. Jeho chuť je podobná sladkým batátům či javorovému sirupu. U nás si můžete pořídit mletý prášek s obsahem mnoha živin, betakarotenu, zinku, železa, vápníku, vitamínu B3 a bílkovin. Je skvělý také jako přírodní sladidlo.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení