Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Lucuma

Lucuma je další z rostlin, které mají svůj domov v Jižní Americe. Tento strom sklízí úspěch hlavně pro své sladké plody, ale i dřevo. Využívá se také v přírodní medicíně.

 

Strom Lucuma - latinsky Pouteria lucuma, dorůstá výšky až 25 metrů. Roste v andských údolích severních zemí jižní Ameriky, jako je Bolívie, Ekvádor, Chile a Peru. Lucuma je stálezelený strom s jednoduchými elipsovitými listy. Co však na něm lidé shledávají jako nejzajímavější jsou jeho kulovité plody o průměru až 12 centimetrů, které skrývají semínko obklopené tmavě žlutou dužninou.  

Lucumu obdivovali už domorodí obyvatelé pobřežního Peru. Našla se keramika, na které byly plody tohoto stromu zobrazeny. Evropané se o tomto ovoci dozvěděli poprvé v Ekvádoru v roce 1531. Lucuma se úspěšně pěstuje také ve Vietnamu.

Strom patří mezi odolné rostliny, roste v nadmořské výšce okolo 3 000 m.n.m. Mimo sladké ovoce se využívá i jeho dřevo, které se používá na stavební účely. Ovoce je velmi sladké, má moučnou a suchou strikturu. Používá se jako příchuť do džusů, mléčných koktejlů a hlavně zmrzliny. Jeho chuť je podobná sladkým batátům či javorovému sirupu. U nás si můžete pořídit mletý prášek s obsahem mnoha živin, betakarotenu, zinku, železa, vápníku, vitamínu B3 a bílkovin. Je skvělý také jako přírodní sladidlo.