Maiz morado

Fialová kukuřice zvaná španělsky maiz morado patří mezi staré odrůdy kukuřice. Je vybavená speciálním pigmentem, který jí dodává tmavě fialovou barvu. Pěstuje se hlavně v Peru. Patří mezi oblíbené suroviny pro etnomedicínu.

 

Kukuřice není pouze ta se žlutými zrnky, jakou ji známe u nás. Existuje i kukuřice fialová, která nese španělské pojmenování maiz morado a pěstuje se v Jižní Americe už po staletí. Patří dokonce k nejstarším kulturním plodinám lidstva. Její zrna jsou na rozdíl od té naší tmavě fialová, což dodává nejrůznějším pokrmům a nápojům zajímavou barvu. Fialová kukuřice roste na území států Peru, Bolívíe, Kolumbie a Ekvádor. Využívá se v kuchyni, ale také jako barvivo. Peruánská fialová kukuřice se pěstuje v Andách v nadmořské výšce okolo 4 000 m. 

Maiz morado patřila mezi oblíbené plodiny prastarých Inků, ale v končinách Jižní Ameriky rostla ještě dříve, než tito slavní obyvatelé začali kontinent obývat. Kukuřice se používá pro přípravu fialového barviva. Pro to je třeba zrnka ponořit do teplé vody a barva se začne uvolňovat. Poté se používá k obarvení potravin i nápojů. Slavný je nápoj chica morada, který vzniká vařením fialových kukuřičných zrn s ananasem, skořcí, hřebíčkem a cukrem v tekutině podobné podobné pudinku, které se říká mazamorra. Oblíbené je také Api smoothie, které se podává horké a přezdívá se mu “dezert Inků”.

Maiz morado však není jen skvělá dobrota. Své využití nachází i v tradiční etnické medicíně jihoamerických indiánů, která postupně proniká i k nám. Z kukuřice se vyrábí mleté prášky či extrakty. Má doložený pozitivní vliv na srdeční činnost.