Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Manayupa

Bylina Manayupa má svou domovinu v Jižní Americe a oblíbili si ji už prastaří Inkové. Uplatňuje se v etnomedicíně, kde podporuje normální činnost jater.

 

Manayupa je rostlinka, na kterou můžete narazit v horských údolích Jižní Ameriky, vyskytuje se v Andách v nadmořské výšce 2 000 - 4 000 m.n.m. Jedná se o trvalou keříkovitou bylinku, která patří mezi ty vzácnější rostliny kontinentu. Plazivá bylinka dorůstá výšky okolo 50 cm, má oválné zelené listy, které jsou pokryté hustými chloupky, stejně jako celá lodyha. Rostlina má statné hluboké kořeny, které jí pomáhají získat cennou vláhu a přežít v náročných horských podmínkách. Manayupa, českým jménem Stužkovec vystoupavý kvete krásnými růžovými květy. Tuto bylinku znali už staří Inkové, kteří ji měli v hluboké úctě a naučili se využívat její sílu. Dopřávat si její schopnosti však mohli jen lidé ve vyšších vrstvách a její konzumace byla často spojena s obřady a rituály.

Manayupa v jazyce quechua znamená “mající nesčetné účinky”, což hovoří o její významné roli v přírodní medicíně. Evropská unie dokonce povolila tvrzení, že Manayupa přispívá k normálnímu stavu jater. Setkat se s touto bylinou můžete v podobě bylinného odvaru nebo třeba bylinného extraktu. Bývá také součástí očistných bylinných kúr.