Mateří kašička

Mateří kašička je látka, kterou vylučují mladé včelí dělnice. Obsahuje pyl a chemikálie ze žláz včelích dělnic. Mateří kašička je nezbytná pro zrození včelí královny.

 

V počátku jsou všechny včelí larvy v úlu stejné. Aby se z jedné z nich zrodila budoucí včelí královna a matka pro novou generaci, je třeba změnit její stravu. Mimo med, pyl a běžné žlázy je královna krmena výhradně mateří kašičkou - bílým sekretem, který vylučují mladé včelí dělnice. Včelí královna se může dožít až 20x vyššího věku než běžná včelka a strava jí podávaná ve vývinu v tom bezpochyby hraje velkou roli. Mateří kašička se královně podává i v období, kdy klade vajíčka.

Mateří kašička obsahuje vysoké množství vitamínů a minerálů, které jsou prospěšné nejen pro královnu, ale také pro lidský organismus. Obsahuje vitamíny A, C, D, vitamíny skupiny B, železo, draslík, chrom, mangan, aminokyseliny a kyselinu nukleovou, která přispívá k regeneraci buněk. Používá se často v kosmetice, krémech, ale dá se konzumovat samostatně v kapslích. Patří také mezi oblíbenou příměs, která ozvláštní běžný med.