Meduňka

Jednou z nejznámějších bylinek u nás je určitě meduňka lékařská. Používá se pro přípravu čajů, bylinných sirupů i v kuchyni. Patří do čeledi hluchavkovitých.

 

Meduňka lékařská je bylinka, kterou charakterizuje typická příjemná citrusová vůně. Pochází z Asie a východního Středomoří, kde se vyskytuje divoce. Pěstuje se však běžně v zahrádkách a květináčích po celém světě v regionech mírného pásu. Meduňka je podobná hluchavce, je to rostlina vytrvalá, která může dorůstat výšky až 150 cm. Běžně se ale setkáte spíše se 40-60centimetrovou rostlinkou. Aromatické listy vejčitého tvaru příjemně voní po citronu a podobají se klasické hluchavce. Meduňka kvete bílými kvítky přes celé léto.

Meduňka obsahuje voňavé silice, třísloviny a flavonoidy. Používá se tradičně v přírodním léčitelství. Určitě už jste se setkali s meduňkovým čajem, který se doporučuje na relaxaci, snížení stresu a pro dobrý spánek. Díky citrusové vůni se používá i v kuchyni - její listy jsou skvělé do míchaných drinků a salátů. Z jejích listů je také možné připravit meduňkový likér. Pro účely etnické medicíny se sbírají listy nebo celá nať ještě předtím, než rostlina vykvete. Meduňka podporuje kognitivní a duševní zdraví, přispívá k dobré náladě, relaxuje mysl i tělo a podporuje snadné usínání.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení