Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Meduňka

Jednou z nejznámějších bylinek u nás je určitě meduňka lékařská. Používá se pro přípravu čajů, bylinných sirupů i v kuchyni. Patří do čeledi hluchavkovitých.

 

Meduňka lékařská je bylinka, kterou charakterizuje typická příjemná citrusová vůně. Pochází z Asie a východního Středomoří, kde se vyskytuje divoce. Pěstuje se však běžně v zahrádkách a květináčích po celém světě v regionech mírného pásu. Meduňka je podobná hluchavce, je to rostlina vytrvalá, která může dorůstat výšky až 150 cm. Běžně se ale setkáte spíše se 40-60centimetrovou rostlinkou. Aromatické listy vejčitého tvaru příjemně voní po citronu a podobají se klasické hluchavce. Meduňka kvete bílými kvítky přes celé léto.

Meduňka obsahuje voňavé silice, třísloviny a flavonoidy. Používá se tradičně v přírodním léčitelství. Určitě už jste se setkali s meduňkovým čajem, který se doporučuje na relaxaci, snížení stresu a pro dobrý spánek. Díky citrusové vůni se používá i v kuchyni - její listy jsou skvělé do míchaných drinků a salátů. Z jejích listů je také možné připravit meduňkový likér. Pro účely etnické medicíny se sbírají listy nebo celá nať ještě předtím, než rostlina vykvete. Meduňka podporuje kognitivní a duševní zdraví, přispívá k dobré náladě, relaxuje mysl i tělo a podporuje snadné usínání.