Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Medvědí česnek

Medvědí česnek je bylina, která roste v lesích. Má výrazné česnekové aroma a chuť. Její listy se mohou na pohled splést s jedovatou konvalinkou. Využívá se jako koření i v etnomedicíně.

 

Česneku medvědímu se lidově říká lesní česnek, protože se typicky vyskytuje v prosvětlených částech lesa. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která roste na jaře. V jarních měsících vytváří v lužních lesích s bohatou půdou doslova zelené koberce. Jeho listy jsou vysoké asi 10 centimetrů a jejich tvar je velmi podobný konvalince. Ta však kvete později a její aroma rozhodně není podobné česneku. Listy medvědího česneku se doporučuje sbírat brzy na jaře - od března do dubna, než začne rostlina kvést. Česnek medvědí kvete drobným bílým květem.

Mimo Českou republiku a zejména Moravu se s touto rostlinou můžete setkat i v západní a střední Evropě. Narazit na ni můžete i ve Španělsku, na Balkáně nebo v jižní Skandinávii. 

Medvědí česnek obsahuje alicin, který najdeme rovněž v cibuli nebo běžném česneku. Alicin zpomaluje růst hub a plísní a účinkuje proti herpes virům. Rostlina sále obsahuje organosírové sloučeniny, které způsobují typický štiplavý zápach, obsahuje také fenoly, mnoho flavonoidů a vitamín C.

Medvědí česnek se používá jako léčivá rostlina, využívá se v kuchyni a pěstuje se jako rostlina okrasná. Na jaře se hojně sbírá v lese, ale pozor, je zakázáno sbírat ho v přírodních rezervacích. Z medvědího česneku můžete vyrobit výborné pesto, využívá se v salátech, v polévkách, omáčkách i k masu. Sbírají se hlavně jeho listy. Medvědí česnek milují také včely, jedná se o medonosnou a nektarodárnou rostlinu. Své zastoupení má i v přírodní medicíně, kdy napomáhá k vylučování těžkých kovů, metabolismu cholesterolu a normální činnosti oběhové soustavy.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení