Medvědí česnek

Medvědí česnek je bylina, která roste v lesích. Má výrazné česnekové aroma a chuť. Její listy se mohou na pohled splést s jedovatou konvalinkou. Využívá se jako koření i v etnomedicíně.

 

Česneku medvědímu se lidově říká lesní česnek, protože se typicky vyskytuje v prosvětlených částech lesa. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která roste na jaře. V jarních měsících vytváří v lužních lesích s bohatou půdou doslova zelené koberce. Jeho listy jsou vysoké asi 10 centimetrů a jejich tvar je velmi podobný konvalince. Ta však kvete později a její aroma rozhodně není podobné česneku. Listy medvědího česneku se doporučuje sbírat brzy na jaře - od března do dubna, než začne rostlina kvést. Česnek medvědí kvete drobným bílým květem.

Mimo Českou republiku a zejména Moravu se s touto rostlinou můžete setkat i v západní a střední Evropě. Narazit na ni můžete i ve Španělsku, na Balkáně nebo v jižní Skandinávii. 

Medvědí česnek obsahuje alicin, který najdeme rovněž v cibuli nebo běžném česneku. Alicin zpomaluje růst hub a plísní a účinkuje proti herpes virům. Rostlina sále obsahuje organosírové sloučeniny, které způsobují typický štiplavý zápach, obsahuje také fenoly, mnoho flavonoidů a vitamín C.

Medvědí česnek se používá jako léčivá rostlina, využívá se v kuchyni a pěstuje se jako rostlina okrasná. Na jaře se hojně sbírá v lese, ale pozor, je zakázáno sbírat ho v přírodních rezervacích. Z medvědího česneku můžete vyrobit výborné pesto, využívá se v salátech, v polévkách, omáčkách i k masu. Sbírají se hlavně jeho listy. Medvědí česnek milují také včely, jedná se o medonosnou a nektarodárnou rostlinu. Své zastoupení má i v přírodní medicíně, kdy napomáhá k vylučování těžkých kovů, metabolismu cholesterolu a normální činnosti oběhové soustavy.