Medvědice

Medvědice lékařská je zakrslý léčivý keř z čeledi vřesnicovitých, který je v České republice hodně vzácný. Má mnoho lidových pojmenování - hrozník, lesní ostružina, medvědík, polárníček a další. Těší se vysoké oblibě v přírodní medicíně.

 

Medvědici lékařskou můžete vzácně potkat v Česku. Dále se vyskytuje v Evropě, na Sibiři, v Grónsku či v Severní Americe. U nás je zákonem chráněná. Medvědici se daří v oblastech rašelinišť a vřesovišť. Má ráda vlhkou půdu s kyselým pH a dostatek slunce. Je však velmi odolná proti vysychání půdy. Její kořeny jsou dlouhé až 1 metr a dovolují jí tak čerpat vlhkost uloženou hluboko v zemi. Díky tomu se jí daří i ve vyšších polohách a horských oblastech až do 2 500 m. n. m.

Medvědice je spíše droboučký keřík. Běžně dosahuje výšky okolo 30 centimetrů, vzácněji pak až 100 cm. Listy má drobné, oválně tvarované, tmavě zelené a kožovité. Kvete drobnými zvonkovitými květy bílé barvy s narůžovělými okraji, uspořádanými do hroznu. Plody jsou drobné červené kulaté peckovice. Svým vzhledem rostlina velmi připomíná brusnici. Brusinka má však narozdíl od medvědice červené bobulky s podobným vrcholem jako borůvka, kdežto u medvědice najdete drobný důlek.

Medvědice má výbornou pověst v přírodním léčitelství. Sušená rostlina bývá součástí bylinných čajů. Medvědice pomáhá k dobré hladině cukru v krvi, pročišťuje krev a přispívá k pravidelnému vylučování.