Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Medvědice

Medvědice lékařská je zakrslý léčivý keř z čeledi vřesnicovitých, který je v České republice hodně vzácný. Má mnoho lidových pojmenování - hrozník, lesní ostružina, medvědík, polárníček a další. Těší se vysoké oblibě v přírodní medicíně.

 

Medvědici lékařskou můžete vzácně potkat v Česku. Dále se vyskytuje v Evropě, na Sibiři, v Grónsku či v Severní Americe. U nás je zákonem chráněná. Medvědici se daří v oblastech rašelinišť a vřesovišť. Má ráda vlhkou půdu s kyselým pH a dostatek slunce. Je však velmi odolná proti vysychání půdy. Její kořeny jsou dlouhé až 1 metr a dovolují jí tak čerpat vlhkost uloženou hluboko v zemi. Díky tomu se jí daří i ve vyšších polohách a horských oblastech až do 2 500 m. n. m.

Medvědice je spíše droboučký keřík. Běžně dosahuje výšky okolo 30 centimetrů, vzácněji pak až 100 cm. Listy má drobné, oválně tvarované, tmavě zelené a kožovité. Kvete drobnými zvonkovitými květy bílé barvy s narůžovělými okraji, uspořádanými do hroznu. Plody jsou drobné červené kulaté peckovice. Svým vzhledem rostlina velmi připomíná brusnici. Brusinka má však narozdíl od medvědice červené bobulky s podobným vrcholem jako borůvka, kdežto u medvědice najdete drobný důlek.

Medvědice má výbornou pověst v přírodním léčitelství. Sušená rostlina bývá součástí bylinných čajů. Medvědice pomáhá k dobré hladině cukru v krvi, pročišťuje krev a přispívá k pravidelnému vylučování.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení