Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Mesquite

Mesquite je prášek, který vzniká mletím plodů stromu jménem naditec jehnědokvětý - rostliny původem z Mexika. Strom, který nepotřebuje příliš vláhy, aby se mu dobře dařilo. Patří mezi oblíbenou a starobylou rostlinu domorodých indiánů, kteří rádi jedí její lusky a využívají ji v přírodní medicíně.

 

Strom s latinským názvem Prosopis juliflora, je opadavý strom, který dorůstá výšky okolo 10 metrů. Pochází z Mexika a roste i ve Střední Americe. Evropané ho po objevení rozšířili do Severní Ameriky, Brazílie, Asie i Austrálie. Daří se mu téměř všude na světě, protože pro své přežití nepotřebuje příliš srážek ani kvalitní půdu. Jeho kořeny lákají symbiotické dusíkaté bakterie, které pomáhají získávat vzdušný dusík, hluboký kořen pak umí získávat vláhu i z hlubších vrstev půdy.

Naditec jehnědokvětý má úzké listy seskupené podobně jako jasan. Mimo ně je pak vybavený i pořádně dlouhými trny.  Jeho kmen je spíše pokřivený než rovný, kvete světle zelenými válcovitými květy, které sladce voní. Květy jsou významným zdrojem pro včely - vyrábějí z nich med. Plodem naditce jsou lusky dlouhé 10-20 centimetrů, které mají uvnitř ukrytá semena.

Naditec má pro člověka široké uplatnění. Mezi nejvýznamnější patří jeho chutné lusky, které se pojídají buďto syrové, nebo se vaří a suší. Dokonce je možní nechat škrobovou dužninu uvnitř vykvasit a vyrobit z ní víno. Lusky patřily mezi významnou potravinu původních obyvatel Ameriky. Indiáni z nich uměli připravovat mouku, ze které pekli chleba.

Naditec se uměle sází na místa, která jsou suchá, s chudou půdou a mnoho rostlin se na nich neudrží. Přispívá tak k zalesňování krajiny. Najít ho můžete na pastvinách a v Indii ho dokonce sází i do plantáží, kde pak sklízejí výživné lusky.

Mimo zdroj potravy slouží naditec i jako vdečný zdroj dřeva, protože rychle roste. Jeho dřevo je velmi trvanlivé a tvrdé. Používá se pro nábytek i podlahové parkety. Slouží také jako palivo. Když se strom nařízne, vytéká z něho pryskyřice, která slouží jako přírodní lepidlo. Dále díky hlubokým kořenům pomáhá naditec snižovat erozi půdy. V některých částech světa se však rozšířil natolik, že je považovaný za invazivní rostlinu. Kvůli mohutným kořenům není vhodné sázet ho do města.

Bobovitá rostlina naditec má žluté nepukavé lusky, které jsou sladké. Sbírají se a melou na jemný prášek, který se nazývá mesquite a má velmi dobrou chuť podobnou karamelu. Využití najde jako přírodní sladidlo nebo jako bezlepková mouka. Používá se i v oblasti etnomedicíny - je zdrojem bílkovin, vlákniny a minerálů jako vápník, hořčík a draslík.