Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Muňa muňa

Keřík Muňa muňa roste v jihoamerických Andách. Bylina je snadno rozpoznatelná díky typické vůni. V etnické medicíně se často kombinuje s bylinkou Wira Wira.

 

Bylinka Muňa muňa má latinské jméno Minthostachys setosa a roste v Andách ve Venezuele, Peru, Argentině a Bolívii. Na první pohled vám určitě připomene oblíbenou bylinku oregano, která patří mezi hojně využívané koření. Keře jsou hustě obsypané drobnými zelenými lístky a dorůstají výšky až 2 metrů. Na rozdíl od něho ale Muňa muňa voní výraznou mentolovou vůní. Rostlina má podobu vzrostlého keře, který vyhledává drsnější podnebí a vlhčí půdu. 

Bylině Muňa muňa se přezdívá andská máta, protože má velmi podobnou vůni. Tak ji snadno ve vysokých horách odhalíte. Platí dokonce, že čím výš Muňa muňa roste, tím větší obsah prospěšných látek má. Bohužel ale o jejích zdravotních účincích zde informovat nemůžeme. Mimo přírodní medicínu si však našla i další uplatnění v lidské společnosti. V Jižní Americe se využívá jako repelent, protože svou nasládlou peprmintovou vůní odpuzuje hmyz. Používá se také jako ochrana před škůdci a plísní u brambor. Pokud byste si ji chtěli pořídit v Americe, ptejte se po bylince Tipo, Poleo či Chancua - má mnoho jmen.

V Česku ji můžete ochutnat v podobě bylinných extraktů nebo čajů.