Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Pohanka

V dnešní době spíše alternativní a zdravá pseudoobilnina, která však dříve běžně patřila do běžného jídelníčku. Jako rostlina bývá využívaná v léčitelství - podporuje kardiovaskulární systém.

 

Pohanka obecná je rostlina, která se řadí mezi pseudoobiloviny - to znamená, že se používají podobně jako obilniny, jejich semena také obsahují škrob, ale svou podstatou mezi obiloviny nepatří. Pohanka pochází z oblasti Číny, odkud se rozšířila i do Evropy. Její název odkazuje k pohanským nájezdníkům - tatarům a saracénům, kteří její semínka přitáhli do Evropy. Pohanka byla v minulosti poměrně oblíbená, ale postupně začala být vytlačovaná obilninami. Teprve v 21. století o ni opět začal být zájem, protože je zdravá, vhodná pro dietu a také pro pěstování v ekologickém zemědělství.

Pohanka obecná je jednoletá rostlinka, která dorůstá výšky až 80 cm. Její dutá lodyha nese srdčité listy. Pohanka vykvétá kvítky uspořádanými ve tvaru hroznu v bílé, růžové nebo červené barvě. Kvete hojně v červenci a srpnu. Jejím plodem jsou trojboké nažky, které obsahují semínka. Právě ta jsou velmi podobná obilovinám. Rostlina není náročná na pěstování, ale vadí jí jarní mrazy, proto se vysévá až v květnu.

Pohanka je velmi bohatá na flavonoidy, obsahuje vysoké množství bílkovin, esenciálních kyselin, vlákniny a škrobu. Semínka vás ohromé množstvím minerálů a vitamínů - obsahují draslík, vápník, fosfor, zinek, mangan, měď, selen a vitamíny skupiny B. Všechny celiaky potěší fakt, že pohanka neobsahuje lepek a je vhodná pro bezlepkovou stravu.

Využití pohanky je široké. Jedná se o rostlinu medonosnou, kterou milují včely. Může sloužit také jako vítané krmivo pro hospodářská zvířata. Využívá se také pro zlepšení stavu půdy a obnovení úrodnosti. Hlavní využití je pak v lidském jídelníčku. Její nažky se zpracovávají na krupici, mouku nebo kroupy. Z květu i natě se vaří odvar, mladá nať se také využívá jako bylinka do polévek.

Pohanka podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení