Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Smetánka lékařská

Smetánka lékařská známá také jako pampeliška patří mezi nejhojnější byliny v České republice. Jedná se o plevel, který se po generace využívá v přírodní medicíně.

Jak vypadá pampeliška ví určitě každý z vás. Její nápadné svítivě žluté květy v létě září na každé louce, pastvině, ale často i v okolí cest nebo na zahradních trávnících. Jak květy odkvétají, mění se v plodenství ochmýřených nažek - do pampelišky stačí fouknout a nažky se rozletí do světa. To dělají rády děti, ale rostlina se tímto způsobem rozmnožuje především díky větru. Všichni určitě taky víme, jak vypadají listy pampelišky - jsou dlouhé a výrazně vykrojené. Najdeme je jen u země v podobě přízemní růžice, jinak na stonku nerostou. Ten je ukázkovým příkladem stvolu - stonku bez listů, díky kterému se z pampelišek tak dobře pletou věnečky. Ze stvolu i z listů pampeliška při poranění uvolňuje hořké bílé mléko - talex, které na kůži zanechává hnědé skvrny.  Díky němu nese název smetánka. To, co dělá pampelišku těžko zničitelnou a proč je považovaná za plevel je však hlavně pod zemí - a sice silný a urputný kořen, který se drží v půdě za každou cenu. Je velmi těžké ho vytrhnout. Pampeliška dorůstá výšky až 40 cm.

Pampeliška kvete od dubna do června, někdy pak znovu na podzim. Najít ji můžete najít v mírném pásmu severní polokoule - rostou v Evropě, Americe i Asii. Některé druhy se však vyskytují i v Jižní Americe. V naší zemi jsou pampelišky hodně přemnožené, zejména proto, že se louky sečou mnohem méně a později, takže mají smetánky čas se vysemenit.

Ačkoli jsou pampelišky trnem v oku každému milovníku krásného anglického trávníku, mají i spoustu výhod. Už druhové jméno nám napovídá, že pampeliška umí léčit. K tomuto účelu se využívají kořeny a listy. Rostlina má detoxikační a protizánětlivé účinky. Podporuje pravidelné vylučování, napomáhá k dobré činnosti jater a žaludku, a také podporuje normální fungování močové soustavy. Dále přispívá k metabolismu sacharidů a patří mezi probiotika. Ze sušené rostliny se připravují čaje, využívá se pro výrobu sirupů a extraktů. Pampeliška je také medonosnou rostlinou. Z jejích květů se dá připravit i tzv. pampeliškový med.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení