Smetánka lékařská

Smetánka lékařská známá také jako pampeliška patří mezi nejhojnější byliny v České republice. Jedná se o plevel, který se po generace využívá v přírodní medicíně.

Jak vypadá pampeliška ví určitě každý z vás. Její nápadné svítivě žluté květy v létě září na každé louce, pastvině, ale často i v okolí cest nebo na zahradních trávnících. Jak květy odkvétají, mění se v plodenství ochmýřených nažek - do pampelišky stačí fouknout a nažky se rozletí do světa. To dělají rády děti, ale rostlina se tímto způsobem rozmnožuje především díky větru. Všichni určitě taky víme, jak vypadají listy pampelišky - jsou dlouhé a výrazně vykrojené. Najdeme je jen u země v podobě přízemní růžice, jinak na stonku nerostou. Ten je ukázkovým příkladem stvolu - stonku bez listů, díky kterému se z pampelišek tak dobře pletou věnečky. Ze stvolu i z listů pampeliška při poranění uvolňuje hořké bílé mléko - talex, které na kůži zanechává hnědé skvrny.  Díky němu nese název smetánka. To, co dělá pampelišku těžko zničitelnou a proč je považovaná za plevel je však hlavně pod zemí - a sice silný a urputný kořen, který se drží v půdě za každou cenu. Je velmi těžké ho vytrhnout. Pampeliška dorůstá výšky až 40 cm.

Pampeliška kvete od dubna do června, někdy pak znovu na podzim. Najít ji můžete najít v mírném pásmu severní polokoule - rostou v Evropě, Americe i Asii. Některé druhy se však vyskytují i v Jižní Americe. V naší zemi jsou pampelišky hodně přemnožené, zejména proto, že se louky sečou mnohem méně a později, takže mají smetánky čas se vysemenit.

Ačkoli jsou pampelišky trnem v oku každému milovníku krásného anglického trávníku, mají i spoustu výhod. Už druhové jméno nám napovídá, že pampeliška umí léčit. K tomuto účelu se využívají kořeny a listy. Rostlina má detoxikační a protizánětlivé účinky. Podporuje pravidelné vylučování, napomáhá k dobré činnosti jater a žaludku, a také podporuje normální fungování močové soustavy. Dále přispívá k metabolismu sacharidů a patří mezi probiotika. Ze sušené rostliny se připravují čaje, využívá se pro výrobu sirupů a extraktů. Pampeliška je také medonosnou rostlinou. Z jejích květů se dá připravit i tzv. pampeliškový med.