Achiote

Keř Achiote, známý též pod jmény annatto, urucu nebo Oreláník barvířský, roste v tropických oblastech Ameriky. Indiáni ho využívají v etnomedicíně, i jako koření a barvivo.

 

Achiote je značně rozvětvený keř, který roste do výšky 5-10 metrů. Má vejčité listy, růžové květy a plody podobné tvaru srdíčka. Jeden keř zvládne vyplodit až 270 kg plodů. Jeho domovinou je oblast Mexika, Kolumbie a Brazílie, odkud se prostřednictvím španělských a portugalských průzkumníků rozšířil i do Evropy. Dnes ho najdete i v Asii nebo severní Africe. Jeho pojmenování se mění dle regionu. Latinský název Bixa Orellana odkazuje na španělského průzkumníka Amazonie Francisca de Orellana. Pojmenování Achiote pak vychází z domorodého jména achiotl, který mu dali indiáni.

Domorodí indiáni využívali Achiote pro nejrůznější účely - z jeho větví dělají šípy, mletá semena plodů i slupky se používají jako barvivo potravin, textilu, ale i pro malování rituálních obrazců na tělo. Jeho semena se používají i jako koření po celém světě, při větším množství dodávají pokrmům zemitou, pepřovou chuť s nádechem hořkosti. V oblasti etnické medicíny se pak největší oblibě těší sušené listy, ze kterých se připravuje odvar. Z čerstvých indiáni vymačkají šťávu nebo je rozmělňují a přikládají na tělo tam, kde je potřeba. V Peru Achiote dokonce považují za afrodiziakum. Bohužel zde nemůžeme uvádět její léčivé účinky, protože bylina není registrovaná u farmaceutických společností jako lék.

Achiote je v Evropě oblíbeným doplňkem stravy. Dopřáváme si ho primárně jako čaj, který má příjemnou bylinnou chuť a není hořký. Jako barvivo či koření ho seženete spíš pod názvem annatto. Když ho smícháte s dalším kořením, bylinkami a olejem, můžete si vytvořit chutnou achiotovou pastu, která najde uplatnění v marinádách, dodá zajímavou kouřovou chuť masu i rybám.