Aloe kapská

aloeAloe kapská, neboli aloe trnitá, je sukulent, který roste v Jižní Africe a obsahuje takové látky, které umí poměrně rychle aktivovat a urychlit obnovu tkáně. Proto ji najdete v mnoha přípravcích, které se používají pro hojení popálenin, jizev, poškozené kůže nebo nejrůznějších ran. Kromě toho stimuluje tvorbu kolagenu, což prospívá také vlasům a nehtům. Dále napomáhá k přirozené obranyschopnosti a dobré funkci střevního traktu. Díky zmíněným pozitivním účinkům se již léta hojně používá v kosmetice, etnomedicíně nebo pro přípravu nápojů. 

Jaký je rozdíl mezi aloe kapskou a aloe pravou neboli aloe vera? 

Přestože obě rostliny patří do čeledi sukulentních, liší se vzhledem i účinky.

aloe1Aloe vera připomíná kaktus, je bez stonku nebo má velmi krátkou stopku s tlustými, nazelenalými, masitými listy, které se vějířovitě rozkládají z hlavního stonku rostliny. Aloe kapská je velká a nápadná, stálezelená sukulentní rostlina tvořící hustou růžici zelených listů. Ty mají tmavě hnědé ostny podél okrajů a na povrchu listů. Má vždy jen jeden stonek, který se v zimě obsype nápadnými červenooranžovými květy, které připomínají chlupaté plameny.

Rozdíl je i v chemickém složení gelů z jejich listů. Například v aloe kapské se hořký aloin nachází těsně pod slupkou a lze jej díky tomu snadno od gelovitého vnitřního listu oddělit. Avšak v aloe vera se aloin nachází v celém listu a kvůli tomu musí být extrahován až následným chemickým procesem.

Kromě toho je aloe kapská schopná proniknout až do nejhlubší vrstvy pokožky a je velmi bohatá na aminokyseliny, tedy stavební kameny pro nové buňky. Obsahuje jich téměř dvojnásobné množství ve srovnání se známější aloe vera. 

Jaké má aloe kapská pozitivní účinky?

aloe2Jedná se o trvalku s listy plnými průhledné a husté gelové tekutiny, která vytíká prakticky hned po rozříznutí. Gel má antioxidační účinky a podporuje činnost imunitního systému. Nachází tak dvojí využití:

  • Péče o pokožkuMírní podráždění, podporuje regeneraci tkání a působí dezinfekčně. Díky tomu slouží k ošetření pokožky při různých poraněních. Pomáhá i při zánětech, ekzémech nebo lupénce.
  • Péče o trávicí a zažívací ústrojí – Taktéž působí antibakteriálně a protizánětlivě a má lehce projímavé účinky. Najdete jej například v doplňku stravy pro vitální játra

 

Pokud se chcete o rostlinách, speciálních termínech nebo o zemích a dalších pojmech souvisejících s Amazonií a etnomedicínou dozvědět více, hledejte je ve slovníku pojmů.