Aloe kapská

Aloe kapská je oblíbený sukulent rostoucí v jižní Africe. Používá se hlavně v kosmetice, pro přípravu nápojů, ale i v tradiční etnické medecíně.

 

Aloe kapská patří mezi nejznámější sukulenty. Její domovinou je jižní Afrika, ale rozšířila se i do oblasti Asie, Austrálie, Evropy a Jižní Ameriky. Jedná se o sukulentní trvalku s listy plnými šťavnaté dužniny. Pokud má příznivé podmínky, může dorůst do výšky až 5 metrů. Rostlina má nevětvenou strukturu, její stonek je zakončený růžicí listů dlouhých až 90 cm. Kvete hustými hnědými klasy, které vyčnívají nad celý úbor listů. Aloe je krásná rostlina, kterou můžete potkat nejen v Africe, ale i v našich botanických zahradách. Pěstuje se ve sklenících.

Aloe se využívá v kosmetickém průmyslu, najdete ji v mnoha přípravcích, které se používají pro hojení popálenin a jizev. Látky v aloe obsažené umí poměrně rychle aktivovat a urychlit reparaci tákně. Využívá se proto k regeneraci poškozené kůže a k hojení nejrůznějších ranek. Stimuluje tvorbu kolagenu, což prospívá také vlasům a nehtům. Pokožku umí výborně zklidnit. Dále také napomáhá k přirozené obranyschopnosti a dobré funkci střevního traktu.