Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Chuchuhuasi

Chuchuhuasi je strom z Jižní Ameriky, jehož části se používají v přírodním léčitelství. Kůra se také maceruje v rumu, čímž vzniká populární nápoj Jungle drink.

 

Chuchuhuasi představuje další z mnoha zajímavých amazonských rostlin. Jedná se o strom s velmi tvrdým dřevem, který roste do výšky až 30 metrů. Patří tedy mezi velikány, které tvoří důležitou součást stromového patra v amazonské džungli. Má hladkou zrzavou kůru, zelené kožovité listy a kvete droboučkými kvítky. Indiáni mají tuto dřevinu ve velké úctě, což není způsobeno jen jeho mohutností, ale také schopnostmi. Jeho kořeny a kůra se totiž využívají v oblasti zvané etnomedicína. Jeho načervenalá kůra je poměrně tvrdá, proto je potřeba ji povařit. Vzniká tak odvar, který se konzumuje. Chuchuhuasi se může pochlubit vysokým obsahem alkaloidů, saponinů a dalších látek. Pokud vás zajímá, co znamená jeho indiánské pojmenování, můžeme ho přeložit asi jako “chvějící se záda”. Lahodný odvar má jemně nasládlou chuť a sytě červenou barvu. Latinský název této dřeviny je Maytenus laevis.

Z kůry Chuchuhuasi se připravuje také nápoj zvaný jako Go-Juice, který vzniká macerováním kůry v rumu. Domorodí obyvatelé si ho dopřávají před pochody džunglí, které jsou v zarostlém terénu velmi náročné. Pro jejich absolvování je třeba mít dostatek energie. Go Juice je zároveň také populárním nápojem mezi turisty, kteří podnikají výlety do Amazonie.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení