Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Copál

Copál, zvaný též Kopál, je pryskyřice ze stromů rodu Copaifera, které rostou v Jižní a Střední Americe.

 

Vykuřovadla jsou velmi populární v různých původních kulturách Latinské Ameriky. Využívají je hlavně šamani, kteří se bez nich neobejdou při nejrůznějších náboženských obřadech. Mezi významné vykuřovadlo rozhodně patří pryskyřice copál, která se získává ze stromů rodu Copaifera. Pojmenování copál vzniklo z aztéckého slova copalcahuitl, které označuje strom produkující pryskyřici. Právě ta se poté zapaluje a její kouř a vůně doplňuje nejrůznější rituály. Původ jednotlivých pryskyřic je dnes poměrně těžké rozeznat, protože pod názvem copál se označují silice z nejrůznějších druhů stromů. Ty nejkvalitnější ale pochází z Peru.

Kopál obdivovali už staří Mayové, kteří ho viděli jako dar bohů. Mimo náboženské a magické obřady se věři také tomu, že kopál má očistnou a ochrannou funkci. S jeho pomocí zbavíte domov i tělo negativních energií a zaženete zlé duchy. Využít ho můžete i “jen” pro vytvoření příjemné atmosféry. Hezky voní po dřevě a pryskyřici, jeho tóny jsou hřejivé a hodí se hlavně do chladnějších období.