Mayové

Civilizace Mayů patří mezi nejznámější staré civilizace světa období předkolumbovské Ameriky. Mayové měli svou říši na území dnešního Mexika, Guatemaly, Belize, části Salvadoru a Hondurasu.

 

Staří Mayové rozvinuli vědu o astronomii, kalendářních systémech a hieroglyfickém písmu . Byli také známí vytvářením propracované ceremoniální architektury, jako jsou pyramidy, chrámy, paláce a observatoře. Všechny tyto stavby byly postaveny bez kovových nástrojů. Mayové byli zruční tkalci a hrnčíři. Velmi známý je také populární mayský kalendář, který už několikrát věštil konec světa. Stejně jako Aztékové a Inkové jedli Mayové jednoduché jídlo. Kukuřice byla ústřední potravinou v jejich stravě spolu se zeleninou, jako jsou fazole a tykev. Brambory a drobné zrnko zvané quinoa běžně pěstovali Inkové.

Od konce osmého do konce devátého století se stalo něco neznámého, co otřáslo mayskou civilizací v jejích základech. Jedno po druhém byla klasická města v jižních nížinách opuštěna a do roku 900 našeho letopočtu se mayská civilizace v této oblasti zhroutila. Nevíme dodnes, co se této civilizaci přihodilo a příčina úpadku je tak nadále tajemný a neznámý.

Mayové dnes čítají asi šest milionů lidí  což z nich dělá největší blok původních obyvatel severně od Peru. Některé z největších mayských skupin se nacházejí v Mexiku.