Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Cuti cuti

Bylinka Cuti cuti je druh kapradiny, která roste v Andách v Jižní Americe. Využívá se v etnické medicíně hlavně pro výrobu čajů nebo bylinného extraktu.

 

Nejen u nás, ale i na druhé straně světa se můžete setkat s krásnými kapradinami. Patří mezi ně i bylina Cuti cuti, česky Sleziník. Najít ji můžete ve vyšších polohách deštného lesa a v nižších polohách pohoří Andy. Stejně jako všechny jiné kapradiny vyhledává stinná místa a vlhká místa - roste ve skalních rozsedlinách a v blízkosti vodopádů. Jedná se o nenápadnou rostlinku, a to jak vzhledem, tak i vůní a chutí. Cuti cuti je drobná trvalka, její listy bývají dlouhé pouhých 8 cm. Pro své účinky je ale v etnické medicíně velmi oblíbená a patří mezi významné léčivé byliny oblasti Amazonie. Využívají ji kmeny v Kolumbii, Venezuele, Ekvádoru a Bolívii. Pro přípravu odvarů se využívají lístky kapradiny, které se nasuší a nadrtí.