Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Jergon Sacha

Jergon Sacha je zajímavá bylina, která roste v oblasti Amazonie. Používá se v přírodním léčitelství, a to zejména jeho hlízy.

 

Jergon Sacha rozhodně patří mezi ty nejzajímavější byliny, které můžete v tropickém deštném pralese Jižní Ameriky. Najdete ji v podrostu pralesa v Peru, Kolumbie, Ekvádoru, Venezuele a dalších. Tato pozoruhodná rostlina je velmi rozložitá, ačkoli ji vlastně tvoří jediný obrovský dělený list. I přesto může dorůst až do výšky 4 metrů, běžně ale měří 1-2 metry. Rostlina se vyznačuje silným stonkem, který připomíná kmen stromu. Jeho “kůra” pak evokuje hadí kůži. Rostlina plodí lahodné plody, které domorodci běžně využívají k přípravě pokrmů. Pro účely etnické medicíny nás však zajímá hlavně to, co se skrývá pod zemí. Veliký hlíznatý kořen této rostliny je cenným pokladem, který se suší a mele na jemný prášek.

Domorodí obyvatelé mají jergon v obrovské úctě a dokonce mu přisuzují kouzelné schopnosti. Latinský název zní Dracontium spruceanum syn. loretense, avšak indiánské pojmenování poukazuje na schopnost rostliny odpuzovat hady. Domorodci věří, že toto bylina dokáže a jeho hlízy využívají jako protijed při hadím, pavoučím nebo hmyzím kousnutí. V džungli je nebezpečí na každém kroku, proto se není čemu divit, že se jergon těší veliké úctě a popularitě. Užívat Jergon sacha můžete i vy. Nejspíš ne proti hadímu uštknutí, ale v oblasti etnomedicíny má své čestné místo. Jeho účinky bohužel nesmíme uvádět.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení