Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Jergon Sacha

Jergon Sacha je zajímavá bylina, která roste v oblasti Amazonie. Používá se v přírodním léčitelství, a to zejména jeho hlízy.

 

Jergon Sacha rozhodně patří mezi ty nejzajímavější byliny, které můžete v tropickém deštném pralese Jižní Ameriky. Najdete ji v podrostu pralesa v Peru, Kolumbie, Ekvádoru, Venezuele a dalších. Tato pozoruhodná rostlina je velmi rozložitá, ačkoli ji vlastně tvoří jediný obrovský dělený list. I přesto může dorůst až do výšky 4 metrů, běžně ale měří 1-2 metry. Rostlina se vyznačuje silným stonkem, který připomíná kmen stromu. Jeho “kůra” pak evokuje hadí kůži. Rostlina plodí lahodné plody, které domorodci běžně využívají k přípravě pokrmů. Pro účely etnické medicíny nás však zajímá hlavně to, co se skrývá pod zemí. Veliký hlíznatý kořen této rostliny je cenným pokladem, který se suší a mele na jemný prášek.

Domorodí obyvatelé mají jergon v obrovské úctě a dokonce mu přisuzují kouzelné schopnosti. Latinský název zní Dracontium spruceanum syn. loretense, avšak indiánské pojmenování poukazuje na schopnost rostliny odpuzovat hady. Domorodci věří, že toto bylina dokáže a jeho hlízy využívají jako protijed při hadím, pavoučím nebo hmyzím kousnutí. V džungli je nebezpečí na každém kroku, proto se není čemu divit, že se jergon těší veliké úctě a popularitě. Užívat Jergon sacha můžete i vy. Nejspíš ne proti hadímu uštknutí, ale v oblasti etnomedicíny má své čestné místo. Jeho účinky bohužel nesmíme uvádět.