Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Juan de Alonso

Bylinka Juan de Alonso roste v teplejších oblastech Jižní Ameriky - tropických pásech i skalních oblastech. Vzácná bylina se využívá v etnomedicíně.

 

Stejně jako u nás i v Jižní Americe najdeme byliny běžné a vzácnější. Do druhé skupiny patří bylinka zvaná Juan de Alonso, česky pak Řepeň trnitá. Ačkoliv ji musíte déle hledat, roste v poměrně širokém biotopu - narazit na ni můžete jak v tropických oblastech Amazonie, tak na skalnatých půdách v Bolívii či Peru. Rozkládá se tedy prakticky napříč divokou přírodou Jižní Ameriky. Pokud byste ji hledali v horách, vystoupejte si nejméně 2 000 m.n.m., níže ji s největší pravděpodobností nepotkáte.

A jak tato vzácná rostlina vypadá? Je docela maličká, nedoroste výš než 30 cm. Její lístky jsou pokryté jemným bělavým chmýřím. V přírodní medicíně se právě ty využívají pro výrobu extraktů, odvarů a dalších domorodých léčidel. Řepeň trnitá je jednoletá bylina, která kvete žlutými kvítky. Juan de Alonso je zajímavá také z hlediska výrazného žlutého zbarvení - indiáni rostlinu využívají jako barvivo. V Peru se doporučuje jako prostředek na pomoc při odvykání tabákové závislosti. U nás žádná doporučení dávat nemůžeme, bylina nemá schválené žádné léčivé účinky v EU.