Pasuchaca

Pasuchaca je velmi vzácná bylina, která je endemit v oblasti severního Peru. Drobná trvalka má využití v etnické medicíně. Český název bylinky je kakost skvrnitý, latinsky Geranium dielsianum.

 

Pasuchaca, latinsky Geranium dielsianum Kunth. Herba patří mezi nejvzácnější divoce rostoucí byliny, které můžeme najít v pohoří Andy v Jižní Americe. Roste výhradně ve vrcholových oblastech And v severním Peru, v provincii Cajamarca. Narazit na ni můžete v nadmořské výšce 3 500 m.

Paschucha je droboučká vytrvalá bylinka, která roste v trsech. Dosahuje výšky pouhých 35 cm. Kvete drobnými kvítky fialové, růžové nebo bílo-růžové barvy. Její listy a stonky jsou pokryté jemným bílým chmýřím, takže z dálky vypadají keříčky jako šedo-bílé kameny. Rostlinka se rozmnožuje zajímavým mechanismem - z jejího středu vyroste útvar připomínající ptačí zobáček. Tento váleček je naplněný semínky, které po dozrání rostlina vymrští co nejdál od mateřské rostliny. Pascuchacu využívají domorodí obyvatelé už dlouhá léta, ale Evropanům byla neznámá. Nedochovaly se ani žádné písemné záznamy, vešekeré informace o této vzácné bylince byly předávány ústně. Teprve v 21. století zaujala vědce a milovníky bylinek. Pro účely etnické medicíny ze zpracovávají její kořeny, květy i listy.