Sangre de drago
Populární dračí krev zvaná též jako sangre de drago je pryskyřice ze stromu rostoucího v Jižní Americe. Hojně se využívá v etnomedicíně domorodých kmenů a získává si čím dál větší oblibu i u nás.
Název stromu Croton lechleri vám nejspíš nic neřekne, když ale zmíníme dračí krev, španělsky Sangre de drago, dost možná už jste se s tímto názvem setkali. Strom je původem z Jižní Ameriky, kde se dostal do hledáčku domorodých kmenů už poměrně dávno. Indiány zaujala jeho rudá míza, která svou strukturou i barvou připomíná krev. Tato pryskyřice se získává naříznutím kůry a zachycením mízy do nádobky. Indiáni si svých stromů velmi váží, a proto je řez obvykle šetrný a vedený tak, aby stromu neublížil a ten mohl růst dál.
Stromy Croton lechleri rostou v deštném pralese Jižní Ameriky. Pyšní se výškou až 20 metrů. Jeho kůra je šedobílá, takže jsou v ní zářezy zřetelně vidět. Přízvisko dračí si pryskyřice získala díky semenům tohoto stromu, které svým tvarem připomínají draka. Dračí krev využívají obyvatelé Amazonie, ale i Mexika, Ekvádoru či Peru už po staletí. Do Evropy se o ní dostaly první zmínky roku 1600, kdy tuto oblíbenou pryskyřici zaznamenal španělský přírodovědec Bernabé Cobo a záznamy o jejích léčebných účincích uvedl ve svých zápiscích. A jak se pryskyřice používá? Možností je několik - dá se užívat vnitřně, můžete ji používat zředěnou na kloktání, a nebo ji lze přidat do koupele.