Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Sangre de drago

Populární dračí krev zvaná též jako sangre de drago je pryskyřice ze stromu rostoucího v Jižní Americe. Hojně se využívá v etnomedicíně domorodých kmenů a získává si čím dál větší oblibu i u nás.

 

Název stromu Croton lechleri vám nejspíš nic neřekne, když ale zmíníme dračí krev, španělsky Sangre de drago, dost možná už jste se s tímto názvem setkali. Strom je původem z Jižní Ameriky, kde se dostal do hledáčku domorodých kmenů už poměrně dávno. Indiány zaujala jeho rudá míza, která svou strukturou i barvou připomíná krev. Tato pryskyřice se získává naříznutím kůry a zachycením mízy do nádobky. Indiáni si svých stromů velmi váží, a proto je řez obvykle šetrný a vedený tak, aby stromu neublížil a ten mohl růst dál.

Stromy Croton lechleri rostou v deštném pralese Jižní Ameriky. Pyšní se výškou až 20 metrů. Jeho kůra je šedobílá, takže jsou v ní zářezy zřetelně vidět. Přízvisko dračí si pryskyřice získala díky semenům tohoto stromu, které svým tvarem připomínají draka. Dračí krev využívají obyvatelé Amazonie, ale i Mexika, Ekvádoru či Peru už po staletí. Do Evropy se o ní dostaly první zmínky roku 1600, kdy tuto oblíbenou pryskyřici zaznamenal španělský přírodovědec Bernabé Cobo a záznamy o jejích léčebných účincích uvedl ve svých zápiscích. A jak se pryskyřice používá? Možností je několik - dá se užívat vnitřně, můžete ji používat zředěnou na kloktání, a nebo ji lze přidat do koupele.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení