Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Acai berry


Acai berryJedná se o velmi chutné modrofialové bobule, které vypadají jako borůvky, ale nejsou to borůvky, rostou totiž v amazonském deštném pralese v Brazílii. Acai berry je nejznámější superpotravina, která obsahuje mnoho důležitých živin, jako jsou antioxidanty, vitamíny a minerály. Tyto látky pomáhají chránit tělo před volnými radikály a pomáhají bojovat proti různým chorobám. 

V poslední době se acai berry stává populární v celosvětovém zdravotnickém průmyslu a jedná o velmi oblíbený doplněk stravy, zejména u sportovců nebo u lidí, kteří chtějí zhubnout. Díky svým výživovým vlastnostem totiž může pomoci zlepšit celkové zdraví, zrychlit metabolismus a podpořit hubnutí.

Na co vše se používá?

Jelikož se jedná o superpotravinu, která obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, její využití je opravdu široké:

  1. Podporuje zdravý metabolismu a hubnutí: acai berry může pomoci zrychlit metabolismus a podpořit proces spalování tuků, což může pomoci při hubnutí.
  2. Podporuje imunitní systém: bobule obsahují mnoho důležitých vitamínů a minerálů, které mohou pomoci posílit imunitní systém a chránit tělo před nemocemi.
  3. Podporuje správné fungování trávicího systému: kromě toho, že zrychlují metabolismus, zlepšují celkové zdraví střev a podporují trávení. 
  4. Podporuje funkci srdce a cév: acai berry obsahuje mnoho antioxidantů, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi a chránit srdce a cévy před poškozením.

V jaké formě se může užívat?

Acai berry bowlAcai berry se prodává v různých formách, jako jsou prášky, kapsle nebo šťávy. Nejoblíbenější formou je prášek, který se může přidat do proteinového nápoje nebo třeba do jídla jako například ovesné kaše. Šťávu z acai bobulí můžete ředit s vodou, pít samotnou nebo přidávat do koktejlů. Kromě toho se z těchto plodů dá udělat i smoothie nebo známý acai bowl. 

Je ale důležité si uvědomit, že různé formy acai berry mohou mít různou koncentraci živin a výživových hodnot. Pokud si chcete být jisti, že konzumujete správné množství, je nejlepší se poradit s odborníkem na výživu nebo lékařem.

 

Kde roste a jak se sklízí?Acai berry2

Acai berry nesoucí české jméno euterpe brazilská nebo také kapustoň brazilská je druh palmy, který roste v Amazonii. Strom se tyčí až do výšky 20 metrů a bobule na něm rostou v bohatých trsech. Domorodí obyvatelé je sbírají nejen pro jejich výbornou chuť, ale také pro účely přírodní medicíny. Díky obrovskému množství bílkovin, glykoproteinů, vlákniny, esenciálních kyselin a vitamínů jim totiž pomáhají přežívat v náročných podmínkách džungle. Indiáni je pojídají i pro posílení sexuální energie nebo pro získání síly při lovu. 

Tyto bobule jsou citlivé na zpracování a pro uchování jejich výživových vlastností se s nimi musí zacházet rychle, ale velmi precizně. Sklizeň acai berry je celkově obtížná, probíhá totiž ručně. Pracovníci musí šplhat vysoko na stromy, aby dosáhli na větve s bobulemi. Po samotném sběru jsou bobule rychle převezeny do zpracovatelských závodů, kde se omyjí a odstraní se nežádoucí větve a listy. Poté se bobule rozdrtí a dále se zpracovávají na prášky, kapsle nebo šťávy.

 

Pokud se chcete o rostlinách, speciálních termínech nebo o zemích a dalších pojmech souvisejících s Amazonií a etnomedicínou dozvědět více, hledejte je ve slovníku pojmů.