Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Andský kříž

Andsky krizAndský kříž má tvar stupňovitého stejnoramenného kříže s kruhem uprostřed a jedná se o tradiční symbol a přívěšek Inků. Díky tomu je také známý jako incký kříž nebo kříž Inků. Domorodci v Andách jej pak nazývají chakana

Jaký má andský kříž význam?

Symbol andského kříže v sobě nese hluboký význam a historii trvající více než 4 000 let. Indiáni jej používali jako amulet a věřili, že je ochrání před negativní energií a vyčistí jejich energetické pole. 

Vzhled kříže si lze vykládat několika způsoby. Jedním z nich je ten, že představuje kompas nebo také tři stupně bytí, a sice nebeský svět, tedy svět ducha nebo takzvaného vyššího já, pozemský svět lidí, tedy každodenní reality, a svět podzemní, tedy vnitřní svět nevědomí a snů. Další z výkladů popisuje, že horní část symbolizuje svět duchů a nebesa, dolní část představuje zemi a hmotný svět, pravé rameno reprezentuje muže a levé rameno ženu. Střed kříže je pak považován za spojení mezi všemi těmito složkami.

K čemu andský kříž slouží?

Kříž prý chrání svého nositele před vším zlým a zároveň čistí jeho biopole od negativní energie. Tím zkvalitňuje jeho život a přináší štěstí, hojnost, lásku a dobré energie v podobě požehnání Vyšších Bytostí. Spousta lidí dodnes v jeho ochranné a léčebné vlastnosti věří. 

Je možné jej nosit v podobě přívěsku na krku nebo jej uložit na bezpečné místo v bytě, odkud bude vyzařovat svou pozitivní energii. Stejně jako jiné kameny, je jej potřeba čistit od negativních vlivů na slunci nebo při svitu měsíce. 

Pro své rituály ho často využívají i šamani.

Kde andský kříž pořídit?

Andský kříž najdete v podobě přívěsku i na mém e-shopu, a to rovnou v několika provedeních. Můžete si jej pořídit v šedohnědé barvě nebo případně v jedné nebo druhé černobílé kombinaci. Můžete si být jisti, že všechny z nabízených andských křížů pocházejí ze své domoviny, a tedy z jihoamerického Peru


Pokud se chcete o rostlinách, speciálních termínech nebo o zemích a dalších pojmech souvisejících s Amazonií a etnomedicínou dozvědět více, hledejte je ve slovníku pojmů.