Antibiotikum

Antibiotikum00001Antibiotika jsou látky, které pomáhají organismu bojovat se zákeřnými bakteriemi. Jedná se dokonce o jedny z nejzázračnějších léků, které má moderní lékařství k dispozici. Bez antibiotik by mnoho operací a léčebných postupů bylo výrazně komplikovanější nebo dokonce nemožné. Antibiotika si neporadí jen s viry, a proto na virová onemocnění, jako například AIDS, covid nebo chřipka nebudou fungovat. 

Existují ale i přírodní antibiotika. Mezi ty nejznámější patří med, česnek, cibule, křen, zázvor, kurkuma, citron nebo třeba skořice. Pravidelná konzumace zázvoru, kurkumy a skořice dokonce působí jako prevence proti bakteriím a zánětům. 

U mě na e-shopu seženete:

Petriho miskyHistorie antibiotik

Historie antibiotik začíná objevem penicilinu v roce 1928, který provedl skotský bakteriolog Alexander Fleming. Fleming pracoval v londýnské laboratoři a jednoho dne si všiml něčeho neobvyklého. Na Petriho misce s bakteriemi, kterou omylem nechal otevřenou, vznikla plíseň a ta okolní bakterie zničila. Takhle vlastně úplnou náhodou objevil látku, kterou plíseň produkovala – jednalo se o penicilin, který položil základ pro výrobu prvního antibiotika. Penicilin úspěšně použili na léčbu člověka v roce 1941 a až dodnes zachraňuje životy. Fleming za svůj objev dostal Nobelovu cenu. 

Jak fungují antibiotika?

Antibiotika mají schopnost zabíjet nebo zpomalovat růst bakterií. Tato léčiva jsou tedy velmi důležitá při léčbě bakteriálních infekcí. 

Antibiotika ale bohužel v těle zabíjejí i bakterie, které jsou pro náš organismus prospěšné. Proto se při léčbě antibiotiky doporučuji brát i probiotika, která zabrání ztrátě rovnováhy v těle. Antibiotika navíc bývají lidmi často nadužívané, což vede k tomu, že přestávají účinkovat.

Rizika antibiotik a vedlejší účinky

Nežádoucí účinky antibiotik mohou zahrnovat zažívací potíže, alergické reakce, poruchy krve a může se také jednat o velkou zátěž pro játra nebo ledviny. Některá antibiotika zvyšují i citlivost kůže na sluneční záření.

Nepřiměřené užívání antibiotik může vést k tomu, že bakterie vůči nim postupně získávají odolnost. To komplikuje léčbu infekcí a ohrožuje následnou účinnost antibiotik. Proto je důležité je používat pouze tehdy, když jsou skutečně nezbytná a vždy dodržovat pokyny lékaře ohledně dávkování a délky léčby.

Alternativy k antibiotikům

Kromě antibiotik existují i alternativní přístupy ke zlepšení zdraví a léčbě infekcí. Jednou z důležitých přístupů je prevence. Pravidelné mytí rukou a dodržování hygienických standardů jsou účinné způsoby jak zabránit šíření infekcí a snížit riziko onemocnění.

Další alternativou je posílení imunitního systému. Zdravá strava, pravidelný pohyb, dostatek spánku a minimalizace stresu mohou posílit obranyschopnost těla proti infekcím. Rostlinné přípravky, jako například echinacea nebo obecně vitamín C, mohou také pomoci podpořit imunitní systém. 

Pokud se chcete o rostlinách, speciálních termínech nebo o zemích a dalších pojmech souvisejících s Amazonií a etnomedicínou dozvědět více, hledejte je ve slovníku pojmů.