Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Bob obecný

Rostlina jménem habas - bob obecný roste hojně v Peru a patří mezi jihoamerickou odrůdu našeho známého vlčího bobu. Pěstuje se jako luštěnina a využívá se také v přírodním léčitelství.

 

Habas najdete na mnoha peruánských zahradách. Rostlinka patří do čeledi bobovitých, je oblíbenou peruánskou luštěninou, která obsahuje spoustu vitamínů. Habas neboli Bob obecný byl známý v Evropě ještě předtím, než Kolumbus objevil Ameriku. Bob obecný dorůstá výšky až 1 metru a patří k jednoletým rostlinám. Bílé květy se po odkvětu mění ve velké zelené lusky, které obsahují zelená semena. Před konzumací je třeba čerstvá semena blanšírovat, jsou totiž v syrovém stavu poměrně tvrdá. Habas se také suší, praží a následně mele, aby vznikla mouka. Luštěninová moučka má spoustu využití, stejně jako klasická pšeničná mouka.

Habas však hraje i důležitou roli v oblasti etnické medicíny. Obsahuje totiž široké množství vitamínů a minerálů. Často se kombinuje s fialovou kukuřicí zvanou Maiz morado.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení