Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Mochyně peruánská

Mochyne 06Mochyni peruánskou budete možná znát jako Physalis peruviana nebo Aguaymanto. Typické jsou její suché květy tvarově podobné lampionkům, které uvnitř skrývají malý, ale velmi chutný oranžový plod bohatý na vitamín A. Svou sladko-kyselou chutí připomíná směsici rajčete a ananasu. Často se tak používá v salátech, ale i dezertech nebo slaných jídlech. Kromě toho si na nich pochutnáte i ve formě zdravého mlsání, a tedy sušené a obalené v čokoládě

Jaké má zdravotní přínosy?

Plody mochyně jsou bohatým zdrojem vitamínů A, C a K a obsahují vysoké množství antioxidantů, díky kterým výrazně podporují imunitní systém. Obsahují také vysoké hladiny polyfenolů, které jsou známé pro své protizánětlivé vlastnosti.

Kromě toho jsou i výborným zdrojem vlákniny – 100 gramů ovoce obsahuje asi 3 gramy vlákniny. Díky tomu jsou dobré i na udržení zdravého a fungujícího trávicího ústrojí. Plody jsou navíc s pouhými 53 kaloriemi na 100 gramů velice nízkokalorické. Jsou proto výborné jako přídavek do jakékoliv dietní stravy. Kromě toho jsou nízkotučné a neobsahují cholesterol.

Mochyne 01Odkud pochází a na co vše se používá?

Mochyně je známá už od dob Inků, proto se její plody nazývají také jako “třešně Inků”. Inkové si ji oblíbili až tak, že ji jako jednu z mála rostlin pěstovali v královských zahradách Machu Picchu. Rostlina dorůstá výšky až 2 metrů. Její květy mají podobu zvonků a jejich struktura připomíná suchý pergamen, který uvnitř ukrývá oranžové bobule velikosti třešně. Plody se jedí nejčastěji v syrovém stavu, ale lze z nich připravit dobrý džem, sirup nebo je sušit a namáčet v čokoládě. 

Původně se tedy rostlinka vyskytovala pouze v Andách a dlouhou dobu byla jídlo chudých. Lepší vrstvy ji totiž nepřikládaly velký význam. To se ale posléze změnilo a dnes mochyně patří mezi vyhledávanou pochoutku. Aktuálně se pěstuje po celém světě, včetně našich končin. Roste na zahrádkách a koupíte ji i v supermarketu. Kromě toho, že se používá při vaření nebo jako doplněk stravy, její suché květy, které připomínají malé lampiony, slouží také jako dekorace.

 

Pokud se chcete o rostlinách, speciálních termínech nebo o zemích a dalších pojmech souvisejících s Amazonií a etnomedicínou dozvědět více, hledejte je ve slovníku pojmů.