Andělika

Léčivá bylina Andělika lékařská se používá v přírodní medicíně už od středověku. Roste i v Česku, původně v Krkonoších. Používá se její kořen v podobě prášku.

 

Andělika lékařská má lidový název děhel lékařský a patří mezi dvouleté byliny. Její botanický název Angelica archangelica pochází z latinského archangelus neboli archanděl. Andělika dorůstá velmi vysoko, až 2,5 m. Daří se jí výborně v půdách bohatých na humus a v některých zemích je dokonce cíleně pěstovaná (např. v Německu). Kvete zeleno-bílým květem. Mimo Evropu ji můžete potkat i v Asii. Do Střední Evropy se dostala ze Skandinávie. Pro své léčivé účinky je známá už od středověku, přičemž se využívá hlavně její kořen s oddenkem, který se drtí na prášek nebo maceruje. Bývá součástí bylinných čajů. Zralá semínka anděliky se využívají jako koření o salátů a omáček - má aromatickou vůni a ostrou, nahořklou chuť.Jinak se ale uplatňuje hlavně v přírodní medicíně. Napomáhá k dobrému trávení, přispívá k lepší činnosti jater a celkovému pročištění organismu. Podporuje i správnou funkci žaludku a přirozenou obranyschopnost. Obsahuje množství éterických olejů.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení