Artyčok

Artycok0Tuto rostlinu, jejíž veliké nerozvinuté květy se používají hlavně jako zelenina, můžete znát také pod pojmem alcachofa. Kromě toho, že se artyčok může konzumovat grilovaný nebo pečený, tak se díky svému pozitivnímu vlivu na trávení a činnost ledvin i močového ústrojí řadí mezi superpotraviny. Najdete jej tedy jako doplněk stravy ve formě bylinného čaje, tablet nebo bylinných směsí jako je například Čistící keř. Využívá se také v etnomedicíně.

Svým vzhledem připomíná bodlák a je to rostlina na pohled velmi hezká. Má výrazně vykrojené, stříbřitě-zelené listy s modro-fialovými květy. Jeho lodyha je přímá, nevětvená a dorůstá výšky až 180 cm. Na jejím konci se nachází baňatá a masitá hlava, ze které se v letních měsících vytváří květ.

Jaké má zdravotní přínosy?

Je vědecky prokázané, že artyčok má příznivý vliv na trávení, činnost jater, ledvin a močového ústrojí. Podporuje očistu organismu a zmírňuje následky nevhodné stravy. Kromě toho pozitivně ovlivňuje krevní lipidy a jejich metabolismus, čímž napomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi. Obsahuje velké množství vápníku a kyseliny listové, dále pak prospěšné flavonoidy, enzymy i vitamíny A a B. Další pozitivní a zdraví prospěšné účinky zde bohužel nemůžeme uvádět, jelikož rostlina není registrovaná u farmaceutických společností jako lék.

Artycok4 2V jaké formě se může konzumovat?

Květy artyčoku se sklízí ještě nerozkvetlé a tvoří tak masitou hlavu. Ta se používá v kuchyni při vaření jako klasická zelenina. Artyčok má příjemnou, lehce nahořklou chuť a konzumuje se grilovaný, pečený nebo ho můžete přidat do ragú či zeleninové polévky.

Kromě květů ale najdou využití i artyčokové listy. Ty se používají v léčitelství a jsou dobré zejména pro funkci jater a při detoxikaci těla. Sušené listy artyčoku najdete například v bylinných čajích

Kde roste a jak se sklízí? Artycok5

Artyčok pochází ze Středomoří, pěstoval se ale i ve starém Egyptě, Řecku a Římě, kde byl podáván jako slavnostní pokrm. Narazit na něj můžete i v horských oblastech Peru, ale také v českých sklenících, jelikož má rád teplé a zároveň vlhké prostředí.

Sklizeň artyčoku je poměrně náročná. Baňaté hlavy, které jsou dobré na vaření, se musí odříznout ještě před vykvetením a navíc z každého květního kmene jednotlivě. Zbylé listy se pak používají do různých doplňků stravy.

 

Pokud se chcete o rostlinách, speciálních termínech nebo o zemích a dalších pojmech souvisejících s Amazonií a etnomedicínou dozvědět více, hledejte je ve slovníku pojmů.