Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Caigua

Ačokča známá i jako caigua či korila pochází z Jižní Ameriky. Pěstuje se pro své drobné zelené plody, které chutí připomínají papriku i okurku zároveň. Uplatnění má i v etnomedicíně.

 

Na lidově zvanou paprikookurku můžete narazit i na českých zahrádkách. Daří se jí zde docela dobře, a tak si i v našich končinách můžete dopřát její zajímavou chuť. Domovinou Cyclanthera pedata, jak se tato rostlina nazývá latinsky, je však Jižní Amerika. I zde se pěstuje hlavně jako zelenina, přičemž se využívají jak její listy, tak její plody. Řadí se do čeledi tykvovitých. Její plody vypadají jako podlouhlé papriky, chutí však připomínají spíše okurku. Ačokču si lidé dopřávají v salátech, jako dušenou zeleninu nebo jen tak za syrova. Přezdívá se jí také mexická okurka či divoká okurka. Pěstuje se totiž hojně v Mexiku, ale také v Peru a dalších teplých oblastech Latinské ameriky. Mimo to, že se jedná o chutnou zeleninu, má ačokča své místo i v etnické medicíně. Vyrábí se z ní také extrakty a kapsle a slouží jako doplněk stravy. Bohužel zde nemůžeme uvádět její léčivé účinky, protože bylina není registrovaná farmaceutickými firmami.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení